Det jag skriver nu är kopierat från sidan (kolla till höger) med rubriken "Hushållsekonomi".
Bara som ett litet ögonblink 😉
Matkostnad ink. förbrukningsvaror per vecka
OBS - förbrukningsvaror är t.ex. "toalettgrejer" såsom toapapper, tandkräm, schampo och liknande samt rengöringsmedel såsom diskmedel och tvättmedel. Tänkte fota det jag/vi handlar per vecka samt skriva kostnaden. Kommer antagligen att glömma någon vecka då och då men jag noterar även i min veckomatsedel. Skall bli intressant att se vad matkostnaden går på i snitt på ett halvår, tänkte jag. Började egentligen i december förra året men sen slank det ur minnet 😦
Först ut v. 11 - kostnad för varorna nedan: 281 kr.
Det låter billigt
men veckan är inte slut än och man får inte glömma att vi har matvaror i
frysen. När veckan var slut hade vi sammanlagt handlat för 577 kr.
Eftersom denna idé skall sträcka sig över minst ett halvår så tror
jag att slutsumman blir ganska korrekt ändå. Kommer också att ha detta och övriga sådana inlägg överst under fliken "Mat 2016-2017" (efter artikeln om matsvinn). Skriver detta för att nya recept kommer att läggas in under detta inlägg. Ifall man är intresserad av recept 😋
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar